Astra Giurgiu – Genk 2-2, în șaisprezecimile Europa League

0
451

Campioana României a smuls egalul în ultimul minut, dar păstrează șansele sale la calificarea în optimi, având în vedere meciurile bune făcute în deplasare în această campanie europeană.

Echipa lui Șumudică a cerut penalty în minutul 13, la acțiunea lui Budescu, însă jocul a fost lăsat să continue.
Apoi, oaspeţii au marcat la prima ocazie pe care au avut-o la Giurgiu, prin Castagne, după greşeli în lanţ în defensiva campioanei României.

Budescu a adus egalarea înainte de pauză după o fază superbă a jucătorilor Astrei, assist-ul aparținându-i lui Teixeira.
Albert Stuivenberg îşi ceartă jucătorii pentru faptul că n-au rămas concentraţi după fiecare gol pe care l-au marcat. Antrenorul olandez spune acum că şansele la calificarea sunt egale:

”Când conduci de două ori, dar nu învingi, nu poţi fi satisfăcut. Mai ales când eşti egalat atât de târziu.

De aceea sunt dezamăgit, trebuie să învăţăm din acest rezultat. Şansele la calificare sunt 50-50. Astra nu va veni în vizita, sunt sigur că au deja un plan de joc”, a declarat Albert Stuivenberg.
Au marcat: Budescu 43, Seto 90/ Castagne 25, Trossard 83.