Dinamo București vs. Steaua 2-1

Cu două etape rămase de disputat, Viitorul e lider, la egalitate cu FCSB, în timp ce Dinamo s-a apropiat la două puncte.

0
526

Dinamo – FCSB 2-1. „Dubla” din penalty a lui Hanca îi readuce pe alb-roşii în lupta pentru titlu. Viitorul e lider şi nu mai poate pierde titlul dacă se impune în ultimele două partide rămase de disputat.

Echipa Dinamo a câştigat, cu scorul de 2-1 (1-0), meciul susţinut, luni, pe Arena Naţională, în compania formaţiei FCSB, în etapa a VIII-a a play-off-ului Ligii I. FCSB rămâne lider cu 38 de puncte la fel ca și FC Viitorul, în timp ce Dinamo ocupă poziția a 3-a, la două lungimi în spate.

sursa:youtube
În pauză organizatorii s-au dus în galeria lui Dinamo şi i-au rugat pe suporteri să nu fumeze în peluză. Sunt foarte multe confetti nearuncate, dar şi aruncate. Pompierii au venit şi ei lângă jandarmi să intervină repede dacă e vreun foc.

Echipele:

Dinamo: Cerniauskas – Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Hanca, Nistor, Mahlangu – Rivaldinho, Nemec, Palic.

FCSB: Fl. Nita – Pleasca, Balasa, Moke, Momcilovic – Pintilii, Ov. Popescu – Enache, Boldrin, Fl. Tanase – Alibec.

„Câinii” păstrează şanse la campionat, după o victorie obţinută în minutul 90+5 al disputei cu eterna rivală, iar fanii visează la un nou trofeu intern suprem după o pauză de 10 ani, scrie digisport.ro.

În acest moment, roş-albaştrii sunt la egalitate cu Viitorul, cu două partide rămase de jucat, în timp ce Dinamo e la două puncte distanţă de locul 1.

De menţionat că în situația în care la finalul play-off-ului sau play-out-ului două sau mai multe echipe se află la egalitate de puncte, departajarea se face în primul rând ținându-se cont dacă a fost sau nu aplicată rotunjirea cu 0,5.

În caz de egalitate după aplicarea acestui criteriu – cazul nostru, pentru că în afara Astrei, tuturor echipelor li s-au rotunjit în plus punctele la intrarea în play-off -, meciurile directe din play-off contează. Viitorul are avantaj în duelurile cu FCSB, dar „câinii” au avantaj în duelurile directe cu echipa lui Hagi.