Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, deținătoarea titlului, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, după ce a învins-o pe CoCo Vandeweghe (SUA), cu un categoric 6-1, 6-1.

0
767

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid după ce a învins-o pe Coco Vandeweghe în două seturi, câștigate în mai puțin de o oră, cu 6-1, 6-1.

Halep (25 ani, 8 WTA) s-a impus la primul său duel cu actualul număr 20 mondial Vandeweghe(25 ani) .

După un început echilibrat de meci, Halep a luat jocul pe cont propriu și a încheiat primul set în doar 25 de minute, cu 6-1, după cinci ghemuri consecutive ale româncei.

Meciul a fost urmărit din tribune de Ion Țiriac, patronul turneului, fosta mare gimnastă Nadia Comăneci și de Ilie Năstase cu soția.

Sorana Cîrstea (83 WTA) a ratat calificarea în careul de aşi, pierzând la Kristina Mladenovic (Franţa, 17 WTA), scor 6-4, 6-4.

Halep şi Begu au acces în semifinale la dublu, după o victorie surprinzătoare în faţa perechii Mirza/Şvedova, scor 6-3, 3-6, 10-6.

Victoria fulger reuşită de Simona este una extrem de valoroasă, asigurându-i sportivei noastre revenirea în Top 5 WTA! Halep a urcat pe locul 5 în clasamentul live, însă recompensele nu se opresc aici: ea va primi şi un cec în valoare de 257.555 de euro.

Mai mult, românca are o şansă uriaşă să ajungă în finala marelui turneu deţinut de Ţiriac, pentru că în faza următoare va întâlni o adversară mai slab cotată, indiferent că aceasta va fi Kiki Bertens (Olanda, 19 WTA) sau Anastasija Sevastova (Letonia, 22 WTA).

Simona Halep a fost prea bună pentru Coco Vandeweghe, anihilând cu multă inteligentă loviturile explozive ale americancei.

De la 1-1 în primul set, Halep a făcut o demonstraţie de forţă şi a câştigat nu mai puţin de 9 game-uri la rând.
Vandeweghe a întrerupt seria şi a sărbătorit game-ul de onoare din setul doi cu mâinile în aer, însă a fost un gest prin care a arătat că s-a predat în faţa reginei zgurii! Simona şi-a adjudecat următoare două game-uri, scor 6-1, 6-1, spre satisfacţia suporterilor de lux din tribune.