Halep: Nu ştiu cum am reuşit să revin

0
572
Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros, după o victorie dramatică în faţa favoritei cinci, Elina Svitolina, scor 3-6, 7-6(6), 6-0. A revenit de la 5-1 în setul doi, salvând o minge de meci, şi a oferit una dintre cele frumoase reveniri ale anului în tenis.

În tiebreak-ul setului secund s-a impus, scor 8-6, şi a reuşit să trimită setul în decisiv, unde nu i-a mai dat nicio şansă ucrainencei, câştigându-l la zero şi, implicit, partida.

„Nu ştiu cum am reuşit să revin. A fost foarte greu. Ea a jucat la un nivel foarte înalt şi a lovit puternic. Aş putea spune că am fost puţin norocoasă şi aici mă refer la modul în care am câştigat setul al doilea, când mingea a lovit fileul. Cred că am fost puternică din punct de vedere mental, nu m-am dat bătută”, a spus Halep la finalul meciului, pentru Eurosport.

Acesta a fost revanşa Simonei Halep în faţa Elinei Svitolina, după finala de la Roma, din 21 mai. Jucătoarea din Ucraina a profitat la Foro Italico de o accidentare la gleznă a româncei şi a câştigat cu 4-6, 7-5, 6-1.

Atunci, Halep a trecut de la extaz la agonie, acum a fost rândul ucrainencei. Halep are din nou meritul că nu a cedat şi că nu a fost dezarmată de evoluţia strălucitoare pe alocuri a adversarei. A avut răbdare şi a jucat inteligent atunci când a simţit că Svitolina îşi pierde energia şi încrederea, punând în scenă o extraordinară răsturnare de scor.
Calificarea în semifinale este recompensată la Roland Garros cu 530.000 de euro şi cu 780 de puncte WTA.